Nauka języka przychodzi Ci z trudem? Siedzisz godziny nad książkami, wkuwasz gramatykę i słówka, a i tak podczas rozmowy zamykasz się w sobie i nie potrafisz wydusić słowa? Nie martw się, nie jesteś sam. Patrząc na nasze społeczeństwo, śmiało mogę stwierdzić, że wielu ludzi ma podobny problem.

I nie chodzi tutaj o Was, ale o system kształcenia. 8 lat szkoły podstawowej, potem kolejne 4 liceum lub technikum. Te 12 lat to tak naprawdę wbijanie do głowy uczniom gramatyki i słówek. Taki system nie prowadzi do niczego. Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego musisz zacząć myśleć, jak Anglik (jeśli to będzie angielski), Niemiec (jeśli to będzie niemiecki), czy Francuz (jeśli zdecydujesz się na naukę francuskiego). Jak to zrobić? Poza znajomością całych zwrotów, które ułatwią Ci komunikację, powinieneś postawić na codzienny kontakt z danym językiem. I nie chodzi tutaj o naukę słówek. Musisz sprawić, aby codziennie rozmawiać, a jeśli to jest niemożliwe, przynajmniej osłuchiwać się z językiem. Możesz to robić słuchając piosenek, oglądając wiadomości w danym języku. Jest na to naprawdę wiele sposobów. Dzięki temu melodia danego języka utkwi Ci w głowie, dzięki czemu łatwiej będzie Ci mówić. Nie będziesz skupiał się na gramatyce i słówkach, a na samej mowie.

Kolejnym krokiem do płynnego wypowiadania się jest usunięcie ze swojego codziennego życia języka ojczystego. Ustaw sobie na telefonie i laptopie język, którego się uczysz. Siłą rzeczy będziesz musiał zapamiętać zwroty, inaczej nie będziesz mógł korzystać ze wspomnianych cudów techniki. Dodatkowo poświęć codziennie 20 minut na efektywną naukę. Brzmi banalnie? Może i tak. Jednak założę się i jestem pewna, że wygram, że nigdy nie zdarzyło Ci się przez miesiąc codziennie uczyć się po 20 minut języka. A jeśli tak, to nie koncentrowałeś się na tym w 100%, bo zawsze coś Cię od niej odrywało. Mam rację? Systematyczna nauka, to podstawa. Codzienny kontakt z językiem jest najważniejszy. Prosta zasada: nie będziesz powtarzał zwrotów – nie będziesz potrafił ich użyć. Zatem – do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *